Haber

Kilosu nedeniyle eleştirilen Somalili Sporcuyu Müsabakalara gönderen Federasyon Başkanı Görevden Alındı

Çin’in Chengdu kentinde düzenlenen FISU Dünya Üniversite Oyunları’nda ülkesi Somali’yi 100 metre koşusunda temsil eden atlet Nasra Abukar Ali, sosyal medyada gündem oldu. Kilosu nedeniyle tepki gösteren ve maçı bitirmekte zorlanan sporcunun, Somali Atletizm Federasyonu Başkanı’nın yeğeni olduğu ortaya çıktı.

FISU Dünya Üniversite Oyunları’nda ülkesi Somali’yi 100 metre yarışında temsil etmek için Çin’in Cengdu kentine giden Nasra Abukar Ali’nin görüntüleri sosyal medyada gündem oldu.

20 yaşındaki Nasra Abukar Ali’nin diğer sporculara göre daha kilolu ve hazırlıksız olması Somalililerin dikkatini çekti ve bu konuya tepki gösterdi.

Tüm yarışmacılar büyük bir hızla parkuru tamamlamaya çalışırken Nasra Abukar Ali’nin parkuru bitirmekte bile zorlandığı görüldü.

Açık farkla sonuncu olan yarışmacı sosyal medyada tepki çekti. Yaşananların ardından özellikle Somalili sosyal medya kullanıcıları, ülkenin başarısızlığının sebebinin hükümet olduğunu ve rakibin yolsuzluk yoluyla gönderildiğini söyledi.

Bunun üzerine Somali Gençlik ve Spor Bakanlığı soruşturma başlattı.

Tepkiler üzerine hükümet tarafından başlatılan soruşturmada Nasra Abukar Ali’nin Atletizm Federasyonu Başkanı Khadiijo Dahir’in yeğeni olduğu ortaya çıktı.

Hükümet, Atletizm Federasyonu Lideri Khadiijo Dahir’in görevden alındığını duyurdu.

Açıklamada, yeğenini yarışmaya gönderen Dahir’e ‘milleti karalamak’ ve ‘görevini kötüye kullanmak’ suçlarından dava açıldığı ve soruşturma başlatıldığı da bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu