Yaşam

Türkiye Gözlemci Haritası Yayınlandı

Türkiye, 28 Mayıs Pazar günü yapılacak seçimi heyecanla bekliyor. Elbette her seçimde olduğu gibi bu seçimde de sandık güvenliği büyük önem taşıyor. Doğal gözlemcilerin de bu konuda oynayacağı büyük bir rol var.

Şimdi, Pazar günkü seçimlerden önce, Türkiye’deki okullarda kayıp gözlemcileri gösteren bir site oluşturuldu. Site, binlerce gelecek vadeden geliştiriciden oluşan bir topluluktur. Açık Yazılım Ağı  (AYA)Tarafından geliştirilmiş

Harita, gözlemcileri eksik olan okulları şehir şehir gösterir.

“secim.gonullu.io” adresine ulaşmak için buradaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

“secim.gonullu.io” isimli siteye girdiğinizde karşınıza bir harita çıkıyor. bu haritada sandıkların konulacağı okullara ulaşılabilir Sağ üstten istediğiniz il, ilçe ve mahalleyi seçerek okulları bulabilirsiniz. Ayrıca harita üzerinde “Alanı Tara” butonuna tıklayarak alandaki durumu görebilirsiniz.

Seçtiğiniz okullara ulaştığınızda ihtiyaç duyulan seviyeler ( Düşük, Orta ve Yoğun gibi ) size gösterilir. Bunun yanı sıra sitede “Gönüllü Ol” butonu ile Apple ve Google Maps’ten ulaşma seçeneği de mevcut.

https://twitter.com/twitter/status/1661774306248990720

Açık Yazılım Ağı, sosyal medyada paylaşılan veya STK’lar tarafından onaylanan ihtiyaçların sitede yer aldığından bahseder. Bir okul seçtiğinizde, bilginin Oy ve Ötesi’nden alındığı yazısını görebilirsiniz. Topluluk, taraflar ve STK’lar tarafından paylaşılan bilgiler yapay istihbarat yardımıyla işlenmişGözlemci eksikliğini göstermek için tek bir harita üzerinde gösterildiğini ekliyor.

Gönüllü yazılımcılardan oluşan Açık Yazılım Ağı daha önce çok faydalı projelerle karşımıza çıktı. 6 Şubat depremlerinden kısa bir süre sonra topluluk “Afet.org” adlı hayat kurtaran platformu yayınladı. Bu platforma ait görselimizi aşağıda görebilirsiniz;

Açık Yazılım Ağı’nın önceki bir başka projesi:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu