Ekonomi

Rusya’dan petrol tedariki hız kesmiyor

AB’nin 5 Aralık’ta yürürlüğe girmesi planlanan tavan fiyat uygulaması öncesinde AB ülkeleri tavan fiyat düzeyi konusunda muahedenin yollarını ararken Rusya’dan petrol sevkiyatları devam ediyor.

Politikacılar tavan fiyat konusunda anlaşamazsa, Rusya’nın ham petrolü belirlenen tavan fiyatın üstünden sattığı durumlarda Rus petrolünü taşıyan Avrupa menşeli gemilere sigorta yapılmayacak. Anlaşma olursa Rusya’dan sevkiyatlar duracak lakin Avrupa menşeli gemilerde Rus petrolünün taşınmasına müsaade verilecek, sigorta yapılabilecek.

Ancak Rusya’nın da tavan fiyat kararı alan ülkelere karşı satış yasağı getirerek misilleme yapmaya hazırlandığı, bu durumda sevkiyatların sert biçimde düşeceği ifade ediliyor.

Rusya’dan deniz yoluyla yapılan toplam sevkiyatlar 25 Kasım’da sona eren bir haftada 2,89 milyon varil arttı. Daha az volatil olan 4 haftalık ortalama ise günlük 3 milyon varile doğru gerilemeye devam etti.

Rusya’dan Çin, Hindistan ve Türkiye’ye yapılan sevkiyatlar da 25 Kasım’a kadarki 4 haftada 2,5 milyon varille yeni tepe yaptı. Bu sayı, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden evvelki 4 haftanın 3,5 kat üzerinde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu