Haber

Facianın yaşandığı taş ocağında çalışan madencilerin müdür yardımcısının görevden alınmasına tepkisi

Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) ait BARTIN’ın Amasra ilçesindeki maden ocağında çalışan işçiler, üretimden sorumlu müdür yardımcılığına atanan Cüneyt Yamudi’nin işten çıkarılmasına basın açıklaması yaparak tepki gösterdi.

Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Kuruluş Müdürlüğü ile ilgili olarak Ocak ayında 14 Ekim’de yaşanan facianın ardından TTK Genel Müdürlüğü, 8 Kasım’da kuruma atamalar yaptı. Kurum, üretimden sorumlu Müdür Yardımcısı Amasra Kuruluş Müdürlüğü’ne Zonguldak Armutçuk Müdür Yardımcısı Cüneyt Yamudi’yi atadı.

Sabah saatlerinde geçici olarak örgütte görevlendirilen Yamudi’nin işten çıkarıldığını öğrenen 450 maden işçisi, kurumu yürüyerek geçerek kapı girişine geldi. Amasra Kaymakamı Kadir Perçi ve Emniyet Müdürü Şakir Engin Korkmaz gelerek çalışanlarla görüştü. Ağır güvenlik önlemlerinin alındığı kapı önüne maden işçilerinin dışarı çıkmasına izin verilmedi. Genel Maden İşçileri Sendikası Amasra Şube Başkanı Ümit Çınar burada sloganlar atarak maden personeli adına basın açıklaması yaptı. TTK Amasra Kurumu’nda görev yapan madencilerin niteliksiz atamaların bedelini ödediklerini söyleyen Ümit Çınar, “Kazanın en önemli nedenlerinden birinin yetersiz idari yönetimden kaynaklandığını düşünüyoruz. Bu nedenle kazada ihmali olanların bulunmasını istiyoruz. Cüneyt Yamudi’nin en ağır şekilde cezalandırılması.Cüneyt Yamudi, büyük bir tecrübeye sahip, çok daha riskli bir kurtarma görevine çıkmış, dünyanın birçok ülkesinde iş güvenliği ve kurtarma yarışlarına katılmış, madencilik ve madencilik alanında birçok makalesi bulunan Cüneyt Yamudi. iş güvenliği konusunda uzmanlaşan ve bu başarılarıyla dünya maden camiasında adından söz ettiren Cüneyt Yamudi, Kasım ayı başında kurum yönetimine atanmış, süreksiz bir misyonla atanmıştır. Amasra Kuruluşunda çok kısa bir süre sadece bilgi ve tecrübesiyle değil, büyük acılar yaşamış biz madencilere güven verdi. hem de maden personelinin moral ve motivasyonunu sağlamak için büyük çaba sarf ederek. Büyük emek harcayan müdürümüz Cüneyt Yamudi’nin yarım kalan görevine bu hafta son verildi.” Yaşanan büyük acıdan ders alınmadığını belirten Çınar, konuşmasına şöyle devam etti: “Beceriksizleri tasarlayan bir memur sendikası. kazanın en değerli nedenlerinden biri olarak gördüğümüz idari yapı yaşanan büyük acılardan yeniden doğmuştur. Ders almamış ve kurumsal yönetimimizi liyakat gözetmeden sadece kendi siyasi görüşlerine göre tasarlamaya çalışıyor. Bizim itirazımız her şeye rağmen siyasi nüfuzun gölgesinde beceriksizliği hâkim kılmaya çalışan anlayıştır. Bedelini arkadaşlarının canıyla ödeyen biz maden işçileri, atamaların memur sendikasının dayattığı siyasi anlayışa göre değil, liyakat esasına göre teşkilatımıza yapılmasını istiyoruz. Özellikle Cüneyt Yamudi ve onun gibi nitelikli isimlerin yönetiminde ülkemize ve milletimize hizmet etmek istiyoruz. Atamalarda liyakate bakmamanın bedelini ödemek istemiyoruz.”

Maden personeli basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde iş yerine döndü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu