Yaşam

Ahmet Güneştekin: 8 yılda 3 eserim saldırıya uğradı

İzmir Büyükşehir Belediyesi mülkiyetinde geçen yıl açılışı yapılan Ahmet Güneştekin’in ‘Gavur Mahallesi’ standının açık hava bölümündeki eserler kimliği belirsiz kişi veya kişilerce saldırıya uğradı. Güneştekin, akın ettiği standıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

‘İZLENEN BASKI POLİTİKALARIYLA YAKINDAN İLİŞKİLİ’

Güneştekin, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ‘Gavur Mahallesi’ standı da dahil olmak üzere son 8 yılda üçüncü kez eser akınına uğradığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Sanata yönelik ifade özgürlüğüne yönelik saldırıyı şiddetle kınıyorum. Son dönemde özellikle aktüel sanat alanında izlenen baskıcı politikalarla, artan kısıtlamalarla, sanatsal ifadelerle ve bunların yaygınlaştırılmasıyla yakından ilgilidir.

2016 yılında Bienal ile eş zamanlı olarak Venedik’te yedi ay boyunca sergilenen Kostantiniyye adlı eserim, İstanbul’da sergilenir sergilenmez valiliğin inisiyatifiyle önce muşamba ile kapatılıp daha sonra kaldırıldı. bu tehditler üzerine alınmış bir karardı.

2021 yılında Diyarbakır’da açılışı yapılan Anı Odası standıma saldırı olmuş, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın talebi üzerine standın erken kapatılmasına karar verilmiştir. Anı Odası, Türkiye’nin dört bir yanından büyük ilgi gördü ve bugüne kadar en çok ziyaret edilen stantlardan biri oldu.

Sanata yönelik bu saldırılardan sonra başta sanat camiası olmak üzere sessizliğin ve kınamanın yokluğunun sanat tarihinin hafızasına kaydedileceğini düşünüyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu