Yaşam

18. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali başlıyor

Bu yıl 18’incisi düzenlenecek Uluslararası Kadrolu Sinemalar Festivali, 2 Mayıs’ta İstanbul’da yapılacak açılış töreniyle sinemaseverlerle buluşacak. Bir hafta sürecek festivalin bu yılki seçkisinde toplam 83 sinema salonu emek, toplumsal cinsiyet, şehir/çevre, insan hakları, göç ve mülteci temalarıyla taranacak.

Festivalin açılış töreni Şişli Belediyesi’ne bağlı Cemil Candaş Kültür Merkezi’nde yapılacak. Oyuncu Bülent Emrah Parlak’ın sunuculuğunu üstleneceği gecede müzik grubu Seyyah sahne alacak.

58 yerli, 25 yabancı sinemadan oluşan seçkide Türkiye’nin de içinde bulunduğu 19 ülkeden 21 uzun metrajlı, 62 kısa ve orta metrajlı kurmaca, belgesel ve animasyon filmi yer alıyor.

“Bir Kar Tanesinin Hayatı”, “Lacivert Gece”, “Vahşi”, “Ağa”, “Sıfır Sikişme”, “Yaramaz Çocuklar”, “Aşk İşareti ve Ölüm”, “Her Şey Dahil” gibi sinema filmlerinin yanı sıra “Fatma’dan Sonra 40 Yıl”, “Emekçi Haziranı”, “Öbür Yarım” gibi uzun metrajlı belgeseller de var.

Festivalin bu yılki açılış sineması, yönetmenliğini Cem Kaya’nın yaptığı ‘Aşk, İşaret ve Ölüm’ belgeseli oldu. Film, konuk personelin (Gastarbeiter) anlaşmasıyla Almanya’ya göç eden Türk personel ve sonraki nesillerin hayatını ‘gurbetçi müzik’ teması etrafında çok sayıda arşiv görüntüsü kullanarak anlatıyor. (KÜLTÜR SANAT HİZMETİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu